Podpořit provoz tohoto webu můžete zakoupením "kafe" na Buy Me a Coffee

×

Chcete něco opravit, upravit či doplnit? Po registraci a přihlášení můžete tuto stránku sami editovat!

×

 Akce

HMS Terror: Porovnání verzí

Z Beta: Franklinova expedice

(ještě jinak)
Řádek 34: Řádek 34:


==Rossova antarktická expedice (1839-1843)==
==Rossova antarktická expedice (1839-1843)==
Po opravě rozsáhlých poškození vyplul <span class="name-ship">Terror</span> pod velením komandéra <span class="name-person">[[Francis Crozier|Francise Croziera]]</span> koncem <span class="text-date">září 1839</span> na "antarktickou expedici" <span class="name-person">[[James Ross|Jamese Rosse]]</span> (ten byl kapitánem vlajkové lodi expedice, <span class="name-ship">Erebu</span>). Cílem expedice byl primárně výzkum magnetického pole na jižní polokouli včetně dosažení jižního magnetického pólu (ten dosažen nebyl, neboť leží na antarktické pevnině). Rossova výprava měla od admirality výslovně uloženou zastávku v <span class="name-place">[[Hobart]]u</span> (<span class="name-place">Van Diemenova zem</span>, dnešní <span class="name-place">Tasmánie</span>) a spolupráci s tamním guvernérem <span class="name-person">[[John Franklin|Johnem Franklinem]]</span>.


==Franklinova expedice (1845-1848?)==
==Franklinova expedice (1845-1848?)==

Verze z 27. 9. 2016, 09:57

Původně bombová loď HMS Terror byla druhá loď Franklinovy výpravy, na které byl kapitánem Francis Rawdon Moira Crozier. Její vrak byl nalezen posádkou lodi Martin Bergmann 3. září 2016 [1].

Konstrukce lodi

Stavba Terroru pro britské Královské námořnictvo byla zahájena zřejmě v roce 1811 v anglických loděnicích Davy v Topshamu, hrabství Devon. Šlo o 31 metrů dlouhou třístěžňovou loď (délka paluby) třídy Vesuvius s výtlakem 325 tun. Vyzbrojena byla dvěma moždíři a deseti děly. [2]

Služba jako bombová loď

Terror byl spuštěn na vodu v červnu 1813 a v roce 1814 se zapojil do války s USA, která trvala od roku 1812 do roku 1815.

Pod velením Johna Sheridana HMS Terror bombardovala Stonington ve státě Connecticut v době od 9. do 12. srpna 1814 (přičemž údajně zahynula pouze jedna starší žena [3]).

Terror se poté účastnil bitvy o Baltimore v září 1814, během níž se podílel na bombardování Fort McHenry (opět bez výraznějšího efektu [4]).

Americký právník a básník Francis Scott Key byl ostřelováním Fort McHenry loděmi Royal Navy (jež shodou okolností pozoroval z palub britských válečných lodí, kde vyjednával o propuštění jiného zajatého Američana) inspirován k textu, který se později stal hymnou USA.

Ve vztahu k Franklinově výpravě je kuriózní, že kromě Terroru a dalších 4 bombových lodí Královského námořnictva (Volcano, Meteor, Devastation a Aetna) se ostřelování pobřeží raketami Congrave účastnila i HMS Erebus. Nejednalo se ale o "náš" Erebus, ale o starší loď, postavenou v roce 1807 a vyřazenou v roce 1816.

V lednu 1815 se Terror účastnil bitvy o Fort Point Peter.

Od roku 1815 do roku 1828 byl Terror mimo aktivní službu. Počátkem roku 1828 byl Terror vyslána na Maltu, ale cestou tam ztroskotal 19. února 1828 v prudké bouři na portugalském pobřeží. Na pomoci ztroskotané lodi se podílel i James Fitzjames. Loď přežila díky své silné konstrukci a po opravě a svém návratu do Anglie opět odpočívala v záloze. [5], [6]

Neuskutečněná záchranná výprava do Grónska

V roce 1835 byly Terror a Erebus (tentokrát již ten "náš") připraveny na pomocnou výpravu k 11 velrybářským lodím, uvízlým v ledu Davisovy úžiny, ale velrybářům se podařilo dostat z ledového zajetí dříve, než obě lodě vypluly. [7]

Backova expedice (1836-1837)

V roce 1836 byl Terror upraven pro polární plavbu a v červnu téhož roku vyplul s posádkou 60 mužů pod velením George Backa do Hudsonova zálivu. Cílem expedice bylo dosáhnout některého zálivu na severovýchodním okraji Hudsonova zálivu, přetáhnout čluny na severní pobřeží Kanady a plout podél něj směrem na západ směrem ke známé části pobřeží (Backově řece a Franklinovu Pointu Turnagain). Plán nebyl z geografických důvodů (poloostrov Boothia) reálně proveditelný, ale to tehdy nebylo známo.

Terror koncem srpna 1836 uvízl v ledu poblíž Southamptonova ostrova (v tzv. Frozen Strait, Zmrzlé úžině) v severovýchodní části Hudsonova zálivu a osvobodil se až po deseti měsících, během nichž driftoval jižně a východně. Tlak ledu na loď byl údajně tak silný, že z prken několikrát tekl terpentýn.

Na lodi propukly v lednu 1837 kurděje, na které zemřeli 3 muži.

V červenci 1837 se Terror ze sevření ledu vymanil a přestože byl velmi vážně poškozen a její podpalubí se plnilo pěti stopami vody za hodinu, takže posádka musela neustále pumpovat, dokázal s ním Back přeplout Atlantik a přistát s ním 3. září 1837 na severozápadě Irska v zálivu Lough Swilly. [8], [9], [10]

Rossova antarktická expedice (1839-1843)

Po opravě rozsáhlých poškození vyplul Terror pod velením komandéra Francise Croziera koncem září 1839 na "antarktickou expedici" Jamese Rosse (ten byl kapitánem vlajkové lodi expedice, Erebu). Cílem expedice byl primárně výzkum magnetického pole na jižní polokouli včetně dosažení jižního magnetického pólu (ten dosažen nebyl, neboť leží na antarktické pevnině). Rossova výprava měla od admirality výslovně uloženou zastávku v Hobartu (Van Diemenova zem, dnešní Tasmánie) a spolupráci s tamním guvernérem Johnem Franklinem.

Franklinova expedice (1845-1848?)

Nález vraku

Další odkazy

  • Uk-icon.png HMS Terror (1813) - Článek o Terroru v anglické Wikipedii (revize 20.9.2016)
  • Uk-icon.png Building Terror - "Stavba Terroru", blog modeláře budujícího model lodi Terror v měřítku 1:48 (revize 21.9.2016)
  • Uk-icon.png HMS Terror (Parks Canada) - Webová stránka Parks Canada o historii Terroru (revize 21.9.2016)

Zdroje a poznámky