Julius Payer: Porovnání verzí
Z Beta: Franklinova expedice
m (→Payer a Franklinova výprava: fix) |
m (→Payer a Franklinova výprava: ještě) |
||
Řádek 37: | Řádek 37: | ||
Cyklus obrazů o Franklinově expedici vytvořil během '''80. let 19. století''', přesné datování je poněkud nejasné. [http://collectionscanada.gc.ca/ Library and Archives Canada] mají u fotografií obrazů <ref>http://collectionscanada.gc.ca/ourl/res.php?url_ver=Z39.88-2004&url_tim=2016-03-13T17%3A26%3A15Z&url_ctx_fmt=info%3Aofi%2Ffmt%3Akev%3Amtx%3Actx&rft_dat=3211475&rfr_id=info%3Asid%2Fcollectionscanada.gc.ca%3Apam&lang=eng</ref> uvedeno datum vytvoření '''1872-1874''', což je ale evidentní chyba: tou dobou byl Payer na své poslední arktické výpravě, navíc ho studium malířství i artefaktů z Franklinovy výpravy teprve čeká. Již citovaný článek v Timesech <ref>http://www.canadianmysteries.ca/sites/franklin/archive/text/PayerStarvation_en.htm</ref> popisuje '''29. ledna 1884''' vystavovaný obraz Záliv smrti, přičemž jeho vytvoření mělo trvat 12 měsíců. Náměty dalších tří obrazů cyklu jsou popisovány v budoucím čase. Lze tedy předpokládat, že na obrazech začal Payer pracovat v roce '''1883''' v Paříži. | Cyklus obrazů o Franklinově expedici vytvořil během '''80. let 19. století''', přesné datování je poněkud nejasné. [http://collectionscanada.gc.ca/ Library and Archives Canada] mají u fotografií obrazů <ref>http://collectionscanada.gc.ca/ourl/res.php?url_ver=Z39.88-2004&url_tim=2016-03-13T17%3A26%3A15Z&url_ctx_fmt=info%3Aofi%2Ffmt%3Akev%3Amtx%3Actx&rft_dat=3211475&rfr_id=info%3Asid%2Fcollectionscanada.gc.ca%3Apam&lang=eng</ref> uvedeno datum vytvoření '''1872-1874''', což je ale evidentní chyba: tou dobou byl Payer na své poslední arktické výpravě, navíc ho studium malířství i artefaktů z Franklinovy výpravy teprve čeká. Již citovaný článek v Timesech <ref>http://www.canadianmysteries.ca/sites/franklin/archive/text/PayerStarvation_en.htm</ref> popisuje '''29. ledna 1884''' vystavovaný obraz Záliv smrti, přičemž jeho vytvoření mělo trvat 12 měsíců. Náměty dalších tří obrazů cyklu jsou popisovány v budoucím čase. Lze tedy předpokládat, že na obrazech začal Payer pracovat v roce '''1883''' v Paříži. | ||
Časopis Ruch pak 5. ledna 1887 označuje <ref>http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=10885484</ref> druhý obraz cyklu, "Opuštění lodí", za "právě dokončený", s tím, že o zbylých dvou obrazech hovoří v budoucím čase. | Časopis Ruch pak '''5. ledna 1887''' označuje <ref>http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=10885484</ref> druhý obraz cyklu, "Opuštění lodí", za "právě dokončený", s tím, že o zbylých dvou obrazech hovoří v budoucím čase. | ||
Článek Ondřeje Chrobáka v časopise [http://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2006/8/nikdy-zpet-/ Dějiny a současnost] pak udává, že "Oba ústřední obrazy z franklinovského cyklu, Smrt sira Johna Franklina a Záliv smrti, se například staly součástí rakousko-uherského pavilonu v rámci Světové výstavy konané v roce '''1889''' v Paříži," tedy v roce '''1889''' by musely být hotovy minimálně 3 ze 4 obrazů (a je pravděpodobné, že byl dokončen celý cyklus). | Článek Ondřeje Chrobáka v časopise [http://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2006/8/nikdy-zpet-/ Dějiny a současnost] pak udává, že "Oba ústřední obrazy z franklinovského cyklu, Smrt sira Johna Franklina a Záliv smrti, se například staly součástí rakousko-uherského pavilonu v rámci Světové výstavy konané v roce '''1889''' v Paříži," tedy v roce '''1889''' by musely být hotovy minimálně 3 ze 4 obrazů (a je pravděpodobné, že byl dokončen celý cyklus). |
Verze z 13. 3. 2016, 19:42
Julius Johannes Ludovicus von Payer (2. září 1841 – 19. srpna 1915) byl malíř, horolezec, kartograf, polárník německého původu narozený v Šanově (dnes část Teplic), v domě U Jitřenky v ulici U Hadích lázní[1]. Je autorem obrazu Záliv smrti, znázorňující malířovu představu zkázy Franklinovy expedice.
Životopis
Po absolvování Tereziánské vojenské akademii ve Vídeňském Novém Městě sloužil v rakouské armádě v dnešní severní Itálii (tehdy patřící Rakousku).
Od roku 1863 se věnoval průzkumu a mapování italských Alp. Na základě své práce v této oblasti se stal v roce 1868 pracovníkem Vojenského zeměpisného ústavu ve Vídni.[2]
Německý kartograf a zeměpisec August Petermann ho doporučil za člena německé expedice k severovýchodním břehům Grónska (1869-1870). Zde se Payer podílel na vedení průzkumných saňových výprav[3].
V roce 1871 spolu s Karlem Weyprechtem velel přípravné rakousko-uherské průzkumné expedici do oblasti Nové Země.
V letech 1872-1874 opět s Karlem Weyprechtem vedl rakousko-uherskou polární výpravu hledající Severovýchodní průjezd, tedy námořní cestu z Evropy kolem severního pobřeží Ruska do Beringovy úžiny. Tuto cestu sice nenašli, objevili ale soustroví, které pojmenovali Země Františka Josefa.
Dne 24. října 1876 povýšil císař František Josef I. Julia Payera do šlechtického stavu a udělil mu predikát rytíř Payer (Ritter von Payer). [4] Jeho erb připomíná Payerovy polární cesty, viz popis na stránkách Nová šlechta v českých zemích a podunajské monarchii: "V modrém štítě ledové pole přirozené barvy v polárním moři vzadu ohraničené hnědým pohořím, za kterým uprostřed vyniká zářící slunce obklopené dvěma soustřednými zlatými kružnicemi. Slunce je překryto rakousko-uherskou námořní obchodní vlajkou na zlaté žerdi zakončené zlatou koulí a vyrůstající z vrchu pohoří. V pravém horním rohu štítu se vidí zlatá polární hvězda. Na štítě stojí dvě korunované turnajské přílby smodro-stříbrnými přikrývadly. Klenotem na pravé jsou dvě zavřená křídla – přední modré se zlatou hvězdou, levé stříbrné. Z levé pak vyrůstá stříbrný polární medvěd. Pod štítem je modrá páska ze stříbrným heslem PER ASPERA AD ASTRA (Přes překážky ke hvězdám - pozn. red.)."
V roce 1877 se Payer oženil s bývalou manželkou frankfurtského bankéře Fanny Kannovou, s níž se (ještě vdanou) seznámil ve Františkových Lázních. S ní měl dvě děti, Julese a Alici. [5], [6]
V letech 1877-1879 Payer studoval malířství na "Städelsches Institut" ve Frankfurtu nad Mohanem a v letech 1880-1882 pokračoval ve studiu na malířské akademii (Akademie der bildenden Künste) v Mnichově.
V letech 1884-90 žil a maloval v Paříži.
V roce 1890 se rozvedl, vrátil do Vídně a založil malířskou školu pro ženy.
V roce 1912 ho v Bledu (německy Veldes, dnes Slovinsko, tehdy Rakousko) postihla mozková mrtvice, po níž částečně ochrnul. O 3 roky později rovněž v Bledu umírá. [7], [8]
Payer a Franklinova výprava
Julius Payer nakreslil a namaloval řadu děl s tematikou výzkumu Arktidy. Mezi ně patří i cyklus čtyř obrazů s tematikou Franklinovy výpravy. Jde o obrazy Franklinova smrt (Franklins Tod), Opuštění lodi (Verlassen des Schiffes), Bohoslužba na sněhu (Gottesdienst) a Záliv smrti (Stavation Cove, Die Bai des Todes). Jejich osudy jsou poněkud tajemné (viz dále).
Po návratu se své poslední arktické expedice proslovil Julius Payer 10. listopadu 1874 přednášku před Královskou zeměpisnou společností v Londýně [9]
Návštěvu Anglie využil Payer k důkladnému seznámení se s vybavením Franklinovy výpravy. Článek pařížského dopisovatele londýnských Timesů z 29. ledna 1884 [10] popisuje Payerův londýnský pobyt před 9 lety takto:
"Payer ... se pak pustil do práce na shromažďování materiálu podrobností pro své obrazy. Navštívil ctihodnou lady Franklinovou, snoubenku kapitána Croziera (sic!), většinu velitelů následujících expedic, představitele Admirality, a, v krátkosti, každého, kdo mu mohl sdělit podrobnosti o expedici. Říká se dokonce, že když byl na návštěvě u admirála Watsona v Chathamu, kde si byl prohlédnout staré lodě stejného typu jako byly Erebus a Terror, byl pozván na snídani na jedné z těchto starých lodí; a když při večeři vyzvídal, jaký koberec byl na podlaze Franklinovy kajuty na Erebu, lady Watsonová vstala a uřízla kousek koberce v jídelně a věnovala ho Payerovi s tím, že má přesně stejný vzorek. (...) Byly mu ukázany modely vědeckých přístrojů, uniformy posádky a portréty vedoucích členů expedice." K tomuto líčení třeba podotknout, že Payer se teprve chystal studovat malířství (zdařilé kresby však vytvářel již během svých arktických výprav), tedy se na svůj obrazový cyklus o Franklinově výpravě připravoval ve značném předstihu.
Cyklus obrazů o Franklinově expedici vytvořil během 80. let 19. století, přesné datování je poněkud nejasné. Library and Archives Canada mají u fotografií obrazů [11] uvedeno datum vytvoření 1872-1874, což je ale evidentní chyba: tou dobou byl Payer na své poslední arktické výpravě, navíc ho studium malířství i artefaktů z Franklinovy výpravy teprve čeká. Již citovaný článek v Timesech [12] popisuje 29. ledna 1884 vystavovaný obraz Záliv smrti, přičemž jeho vytvoření mělo trvat 12 měsíců. Náměty dalších tří obrazů cyklu jsou popisovány v budoucím čase. Lze tedy předpokládat, že na obrazech začal Payer pracovat v roce 1883 v Paříži.
Časopis Ruch pak 5. ledna 1887 označuje [13] druhý obraz cyklu, "Opuštění lodí", za "právě dokončený", s tím, že o zbylých dvou obrazech hovoří v budoucím čase.
Článek Ondřeje Chrobáka v časopise Dějiny a současnost pak udává, že "Oba ústřední obrazy z franklinovského cyklu, Smrt sira Johna Franklina a Záliv smrti, se například staly součástí rakousko-uherského pavilonu v rámci Světové výstavy konané v roce 1889 v Paříži," tedy v roce 1889 by musely být hotovy minimálně 3 ze 4 obrazů (a je pravděpodobné, že byl dokončen celý cyklus).
Podle článku "Julius von Payer als Maler" v časopise Polarforschung z roku 1951 byly 4 obrazy franklinovského cyklu "prodány za značnou sumu do Belgie, kde se dosud nacházejí". Z kontextu vyplývá, že prodej proběhl zřejmě ještě za Payerova života. To, že se obrazy nacházely (či snad ještě nacházejí v Belgii), potvrzuje i článek Julius von Payer – Entdecker und Maler, který píše: "(...) namaloval Payer cyklus čtyř monumentálních obrazů o Franklinově expedici, které ale jsou již desetiletí k nenalezení. Údajně se nalézaly v padesátých letech 20. století v belgickém soukromém vlastnictví; od té doby je místo jejich uložení neznámé".
A konečně již výše citovaný kanadský archiv udává, že fotografie těchto obrazů (které současně znamenají jednoznačný důkaz, že je Payer opravdu namaloval) byly pořízeny kolem roku 1932 v belgickém Bruselu. [14], [15], [16].
Malířské dílo
Vytvoření obrazu Záliv smrti předcházelo důkladné studium reliktů po Franklinově expedici, které byly shromážděny v Londýně [17].
Od 11. 11. 2015 do 10. 1. 2016 se v Jízdárně teplického zámku koná výstava "JULIUS PAYER - nejslavnější teplický rodák"
V přednáškové síni Geofyzikálního ústavu v Praze je vystaven jeho obraz "Záliv smrti".
Památníky
Další informace
- JULIUS PAYER - Medailonek na stránkách Severočeské vědecké knihovny Ústí nad Labem (revize 15.12.2015)
- JULIUS PAYER – Personální bibliografie - Dokument na stránkách Severočeské vědecké knihovny Ústí nad Labem (revize 15.12.2015)
- Julius von Payer - Článek o Payerovi na české Wikipedii (revize 29.11.2015)
- Julius von Payer - Článek o Payerovi na anglické Wikipedii (revize 13.12.2015)
- Payer - Text o Payerově povýšení do šlechtického stavu na stránkách webu "Nová šlechta v českých zemích a podunajské monarchii" včetně kresby jeho erbu (revize 15.12.2015)
- German North Polar Expedition - Článek o německé polární expedici na anglické Wikipedii (revize 13.12.2015)
- Jorg-Friedhelm Venzke: The 1869 / 70 German North Polar Expedition - Článek o německé polární expedici v časopise The Arctic 43(1): 83-85 (revize 13.12.2015)
- Julius Payer a Záliv smrti - Příspěvek Jitky Bažantové do sborníku "Podoby a funkce příběhu: pokus o interdisciplinární debatu". Redakce Milena Vojtková. Praha, 2011 (revize 15.12.2015)
- Teplické muzeum představuje polárníka, malíře a kartografa Julia Payera (10. 11. 2015) - Článek ČRo Sever o teplické výstavě o Payerovi (revize 29.11.2015)
- Toulky českou minulostí – 946. schůzka: Julius Payer (11. 8. 2013) - Článek ČRo Praha z cyklu Toulky českou minulostí (revize 29.11.2015)
- Payer 1915 - Facebooková komunita v souvislosti s výstavou o Payerovi na přelomu let 2015/2016 (revize 29.11.2015)
Zdroje a poznámky
- ↑ https://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_von_Payer
- ↑ https://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_von_Payer#.C5.BDivotopis
- ↑ http://pubs.aina.ucalgary.ca/arctic/Arctic43-1-83.pdf
- ↑ http://www.novanobilitas.eu/rod/payer
- ↑ http://www.svkul.cz/wp-content/uploads/2015/06/payer-med.pdf
- ↑ https://en.wikipedia.org/wiki/Julius_von_Payer
- ↑ https://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_von_Payer
- ↑ https://en.wikipedia.org/wiki/Julius_von_Payer
- ↑ https://books.google.cz/books?id=SA487am3CSwC&dq=Julius%20Payer%20London&hl=cs&pg=PA1#v=onepage&q=Julius%20Payer%20London&f=false
- ↑ http://www.canadianmysteries.ca/sites/franklin/archive/text/PayerStarvation_en.htm
- ↑ http://collectionscanada.gc.ca/ourl/res.php?url_ver=Z39.88-2004&url_tim=2016-03-13T17%3A26%3A15Z&url_ctx_fmt=info%3Aofi%2Ffmt%3Akev%3Amtx%3Actx&rft_dat=3211475&rfr_id=info%3Asid%2Fcollectionscanada.gc.ca%3Apam&lang=eng
- ↑ http://www.canadianmysteries.ca/sites/franklin/archive/text/PayerStarvation_en.htm
- ↑ http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=10885484
- ↑ http://collectionscanada.gc.ca/ourl/res.php?url_ver=Z39.88-2004&url_tim=2016-03-13T15%3A28%3A38Z&url_ctx_fmt=info%3Aofi%2Ffmt%3Akev%3Amtx%3Actx&rft_dat=3211476&rfr_id=info%3Asid%2Fcollectionscanada.gc.ca%3Apam&lang=eng
- ↑ http://collectionscanada.gc.ca/ourl/res.php?url_ver=Z39.88-2004&url_tim=2016-03-13T15%3A32%3A22Z&url_ctx_fmt=info%3Aofi%2Ffmt%3Akev%3Amtx%3Actx&rft_dat=3211477&rfr_id=info%3Asid%2Fcollectionscanada.gc.ca%3Apam&lang=eng
- ↑ http://collectionscanada.gc.ca/ourl/res.php?url_ver=Z39.88-2004&url_tim=2016-03-13T15%3A39%3A48Z&url_ctx_fmt=info%3Aofi%2Ffmt%3Akev%3Amtx%3Actx&rft_dat=3211475&rfr_id=info%3Asid%2Fcollectionscanada.gc.ca%3Apam&lang=eng
- ↑ http://prostor-ad.cz/pruvodce/praha/sporilov/geofyz/zaliv.htm